Uskoro ponude za KAP

Bez autora
Nov 21 2012

Od njemačke kompanije HGL i turskog Toščelika očekuje se da ubrzo dostave konačne ponude za preuzimanje KAP-a. Iako ne postoji rok za dostavljanje ponuda, očekivalo se da će se to desiti prošle sedmice. Važnije od tajminga je da li će ponude sadržati prihvatljive investicione programe i rješenje problema dugoročnog snabdijevanja fabrike strujom. U dosadašnjim pregovorima niko nije pominjao eventualni prekid proizvodnje, što je hipotetički moguća opcija. Potencijalni novi investitori paralelno pregovaraju sa ruskim suvlasnicima fabrike, koji su zainteresovani da prodaju svoj vlasnički udio. Radnici ne bi dozvolili gašenje ćelija, koje se mogu modernizovati. Minimalne su šanse da Njemci i Turci uđu u vlasničku strukturu KAP-a ukoliko im se ne odobre subvencije za struju do izgradnje novog izvora energije. Bez obzira što se tome protivi Evropska komisija, pregovara se o subvencijama u iznosu između 10 miliona do 20 miliona eura na godišnjem nivou.

Uskoro ponude za KAPOd njemačke kompanije HGL i turskog Toščelika očekujemo da ubrzo dostave konačne ponude za preuzimanje KAP-a, izjavio je Portalu Analitika predstavnik Vlade u bordu direktora fabrike Nebojša Dožić.

- Iako ne postoji rok za dostavljanje ponuda, očekivao sam da će se to desiti prošle sedmice. Važnije od tajminga je da li će ponude sadržati prihvatljive investicione programe i rješenje problema dugoročnog snabdijevanja fabrike strujom- istakao je on.

On je otkrio da u dosadašnjim pregovorima niko nije pominjao eventualni prekid proizvodnje, što je hipotetički moguća opcija.

- Potencijalni novi investitori paralelno pregovaraju sa ruskim suvlasnicima fabrike, koji su zainteresovani da prodaju svoj vlasnički udio. Mislim da radnici ne bi dozvolili gašenje ćelija, koje se mogu modernizovati- naveo je Dožić.

Prema nezvaničnim saznanjima Portala Analitika, minimalne su šanse da Njemci i Turci uđu u vlasničku strukturu KAP-a ukoliko im se ne odobre subvencije za struju do izgradnje novog izvora energije. Bez obzira što se tome protivi Evropska komisija, pregovara se o subvencijama u iznosu između 10 miliona do 20 miliona eura na godišnjem nivou.

Vlada bivšeg i budućeg premijera Mila Đukanovića je ruskom CEAK-u ranije odobrila četvorogodišnji paket subvencija za struju, "težak" 60 miliona eura, koliko iznosi i dug fabrike Elektroprivredi za utrošenu energiju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik